Konserwacja i czyszczenie oflisiarki

Każdy sprzęt potrzebuje zabiegów konserwacyjnych, aby działał długo i bezawaryjnie. W przypadku oflisiarki jest to szczególnie istotne, gdyż tego typu maszyny pracują w towarzystwie trocin i pyłu, który może powodować błędy w pracy, a nawet wytarcie kół zębatych. Technika właściwej konserwacji ma duże znaczenie, tak jak wiedza na temat tego, gdzie poświęcić najwięcej swojej uwagi. W końcu jest wiele elementów, które mogą się szybko wyeksploatować, bez wykonania zabiegów zabezpieczających.

Jak zadbać o oflisiarkę?

oflisiarka do drewnaZabiegi konserwacyjne są niezwykle istotne i trzeba się do nich przykładać, gdyż tylko one pozwolą na zachowanie w dobrej kondycji sprzętu i jego wszystkich mechanizmów. Przede wszystkim oflisiarka do drewna musi zostać dobrze wydmuchana. Nawet niewielkie cząsteczki piasku mogą być dla niej przeszkodą, więc trzeba o tym pamiętać. Warto w tym celu użyć kompresora. Po drugie, niezwykle istotne jest skorzystanie ze smarów do maszyn produkcyjnych. Smarujemy wszystkie łożyska, a także mechanizm piły, który działa z największymi przeciążeniami. Do zabiegów konserwacyjnych możemy zaliczyć wymianę rolek do prowadzenia deski. Co prawda jest to raczej praca serwisowa, ale warto ją wykonywać tak często, jak konserwację. Wszystkie elementy zewnętrzne możemy zabezpieczyć na różne sposoby, nawet smarując je ropą. W ten sposób nie będzie rdzy, która również jest niebezpieczna przy takich sprzętach. Warto jest raz na pięć lat wynająć elektryka, który zakonserwuje całą instalację elektryczną w sprzęcie oraz sprawdzi, czy nie ma miejsc w których mogą tworzyć się zwarcia. Oflisiarki zazwyczaj napędzane są przez energię elektryczną, dlatego jest to tak istotne. Co do samej widii, możemy ją naostrzyć. trzeba jednak sprawdzić jej stan. Jeśli po uderzeniu w nią – na przykład gwoździem – usłyszymy głuchy dźwięk, trzeba ją bezzwłocznie wymienić na nową. Jeżeli z kolei dźwięk jest wysoki i długi, znaczy się, że stal jest w dobrej kondycji i nie trzeba się o nią martwić. Dobrze dokręćmy jednak osłony piły.

Oflisiarki tego typu mogą działać nieprzerwanie nawet przez czterdzieści lat. Wymagana jest jednak dbałość o nie. Raz na dziesięć lat taki sprzęt musi przejść remont. Mowa o remoncie zarówno pod względem mechanicznym, jak i blacharskim. Elementy wykonane ze stali trzeba wyczyścić i odmalować, aby nie powstała korozja, która może sprawić, że rama urządzenia będzie do wymiany. Konserwacja to tak naprawdę spora oszczędność, którą zauważymy dopiero po latach użytkowania maszyny.