Kompaktowa budowa filtrów powietrza

Żyjemy w świecie, w którym życie i praca w komfortowych warunkach ma podstawowe znaczenie. Jednym z głównych czynników wpływających na komfort działania człowieka jest przebywanie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Dotyczy to również środków lokomocji gdzie są instalowane klimatyzatory, nagrzewnice i systemy wentylacji. Nie sposób sobie wyobrazić przebywania, a co dopiero pracy w miejscu bez wentylacji, przegrzanym lub w którym jest zbyt zimno. Aby dostarczać czyste masy powietrza niezbędne jest zastosowanie filtrów. Jednym z rodzajów filtrów uzdatniających powietrze są filtry kompaktowe.

Wielozadaniowość filtrów kompaktowych

filtry kompaktoweFiltry powietrza stosowane są od dawna. Wraz z rozwojem dostępnych technologii filtry są coraz bardziej wyspecjalizowane. Produkuje się filtry wstępnego oczyszczania oraz tzw. filtry absolutne. Różnią się budową oraz wkładem filtrującym. Ciekawym rozwiązaniem są filtry kompaktowe. Łączą one w sobie cechy filtrów kieszeniowych. Są jednak mniejsze z dużą ilością pofałdowań materiału filtrującego. Ich budowa opiera się na kształcie litery „V”. W każdym filtrze jest kilka połączonych w jedną całość układów „V”. Materiał filtrujący umieszczony jest na ramce z blachy ocynkowanej, kwasoodpornej lub innej. Ramka może być wykonana z tworzyw sztucznych w 100% degradowalnych, co sprzyja ochronie środowiska. Materiałem filtrującym są włókna polipropylenowe, tkaniny poliestrowe i inne o progresywnej budowie. Cechują się one małym oporem własnym powietrza przy dużej skali filtracji. Pozwala to na montowanie ich w instalacjach o dużym przepływie powietrza tłoczonego mechanicznie. Aby osiągać jak najwyższą skuteczność wkłady wzbogaca się o węgiel aktywowany zatrzymujący przykre zapachy i drobnoustroje. Jako dodatek do podstawowych filtrów stosuje się wkładki kartonowe zatrzymujące wilgoć. Filtry kompaktowe z racji podobieństwa budowy ramki do filtra kieszeniowego mogą być stosowane w rurociągu zamiennie. Struktura filtra może być zamykana w metalowej kasecie o różnych rozmiarach.

Filtry kompaktowe mimo niewielkich rozmiarów posiadają bardzo dużą powierzchnię filtrującą sięgającą nawet kilku metrów kwadratowych. Produkowane są we wszystkich klasach oczyszczania tzn. niskiej, średniej i wysokiej. Przy czym przeważa produkcja w klasach wyższych. Filtry mogą być produkowane w różnych rozmiarach. W razie potrzeby firmy oferują usługi produkcyjne na zamówienie. Ogromna oferta filtrów zaspokoi oczekiwania wszystkich firm projektujących i instalujących aparaturę wentylacyjno – nawiewową.