Kiedy udać się do psychologa?

Jeszcze kilka lat temu temat chodzenia do psychologa był niemalże tematem tabu. Mało kto przyznawał się do tego z obawy przed wyśmianiem ponieważ psycholog kojarzył nam się z kimś, kto pomaga osobom z poważnymi problemami na tle psychicznym. Dziś doskonale wiemy, że to bardzo krzywdzący stereotyp, a do psychologa możemy udać się zawsze, kiedy po prostu sobie z czymś nie radzimy.

Wizyty u psychologa

psycholog w poznaniuDopiero od niedawna mówi się głośno o pomocy psychologicznej w naszym kraju oraz o tym, na czym ona tak naprawdę polega. Przez wiele długich lat panował mit, że do psychologa zgłaszają się jedynie osoby mające poważne problemy ze swoją psychiką. Nie jest to absolutnie prawdą, ponieważ leczeniem zaburzeń czy też chorób psychicznych zajmuje się psychiatra często z pomocą psychoterapeuty. Do psychologa może się zgłosić każdy z nas z każdym problemem, który nas przerasta niezależnie od tego, jak błahy by się on nam nie wydawał w porównaniu do osób mierzących się z chociażby właśnie zaburzeniami. Podczas wyboru specjalisty warto poszukać w dużych miastach zwłaszcza w Poznaniu, gdzie jest sporo psychologów cechujących się dobrymi opiniami w internecie. Psycholog w Poznaniu to zatem doskonały wybór, a jeżeli mieszkamy daleko od miasta zawsze możemy skonsultować się ze specjalistą online. Im dłużej nasz problem spychamy w tył głowy, im dłużej go ignorujemy tym z czasem trudniejszy staje się on dla nas do rozwiązania. W psychologii określane jest to efektem gotującej się żaby. Wrzucona do garnka z zimną wodą żaba nie próbuje wyskakiwać, a kiedy woda zaczyna być podgrzewana w końcu jest już dla żaby za późno. Jest to analogia do tego, że im wcześniej zareagujemy na nasz problem tym szybciej i łatwiej będzie nam się z niego wykaraskać. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u psychologa zwłaszcza, że często okazuje się w takich przypadkach, że dwie lub trzy wizyty okazują się całkowicie wystarczające, jeżeli zawczasu zareagujemy. 

Czasami jest tak, że coś nas dręczy, ale nie widzimy jawnej tego przyczyny. Nie potrafimy określić o co naprawdę chodzi i co jest powodem naszego gorszego samopoczucia. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej niż parę tygodni wówczas należy czym prędzej zgłosić się o poradę do psychologa ponieważ mogą być to zaczątki stanów depresyjnych, które jak wiemy nieleczone przeradzają się w depresję pogłębiającą się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej. W takich sytuacjach wizyta u psychologa jest wręcz zbawienna ponieważ pozwala nam uniknąć na przyszłość potrzeby chodzenia na terapię lub też zażywania leków.