Piezoelektryczne wibrometry z trybem ładowania wymagają zewnętrznego wzmacniacza lub wbudowanego konwertera ładunku w celu wzmocnienia generowanego ładunku, obniżenia impedancji wyjściowej w celu zapewnienia zgodności z urządzeniami pomiarowymi oraz zminimalizowania podatności na zewnętrzne źródła hałasu i przesłuchy. Inne akcelerometry mają wbudowany wzmacniacz wrażliwy na ładunek.
Wibrometry wykorzystują efekt piezoelektryczny
Wzmacniacz przyjmuje źródło prądu stałego i zmienia swoją impedancję w zależności od zmieniającego się ładunku na krysztale piezoelektrycznym. Czujniki te są nazywane zintegrowanymi elektronicznymi czujnikami piezoelektrycznymi (IEPE). Sprzęt pomiarowy wykonany dla tego typu wibrometrów zapewnia wbudowane wzbudzenie prądu dla wzmacniacza. Następnie można zmierzyć tę zmianę impedancji jako zmianę napięcia na wejściach wibrometru. Ponieważ wibrometry są tak wszechstronne, możesz wybierać spośród wielu wzorów, rozmiarów i zakresów. Zrozumienie charakterystyk sygnału, którego pomiaru należy się spodziewać, oraz wszelkich ograniczeń środowiskowych może pomóc w uporządkowaniu wszystkich różnych specyfikacji elektrycznych i fizycznych wibrometrów. Maksymalna amplituda lub zakres mierzonych wibracji określa zasięg czujnika, którego można użyć. Próba zmierzenia wibracji poza zasięgiem czujnika zniekształca pomiar. Zazwyczaj funkcjonalny wibrometr jest używany do monitorowania wysokich poziomów drgań mają niższą czułość i niższą masę. Czułość jest jednym z najważniejszych parametrów wibrometrów. Opisuje konwersję wibracji i napięcia przy częstotliwości odniesienia, takiej jak 160 Hz. Czułość jest określona w mV na G. Jeśli typowa czułość wibrometru wynosi 100 mV / G i mierzysz sygnał 10 G, oczekujesz wyniku 1000 mV lub 1 V. Dokładna czułość jest określana na podstawie kalibracji i zwykle jest wymieniona w certyfikacie kalibracji dostarczonym z czujnikiem. Czułość zależy również od częstotliwości. Wymagana jest pełna kalibracja w całym zakresie częstotliwości użytkowych, aby określić, jak czułość zmienia się wraz z częstotliwością. Zasadniczo należy używać wibrometru o niskiej czułości do pomiaru sygnałów o wysokiej amplitudzie i wibrometru o wysokiej czułości do pomiaru sygnałów o niskiej amplitudzie.
Do wyboru są dwa typy wibrometrów osiowych. Najpopularniejszy wibrometr mierzy przyspieszenie tylko wzdłuż jednej osi. Ten typ jest często używany do pomiaru poziomów drgań mechanicznych. Drugi typ to trójosiowy wibrometr. Ten wibrometr może tworzyć wektor 3D przyspieszenia w postaci elementów ortogonalnych.