Poliuretan jest materiałem, który znajduje szerokie zastosowania w wielu różnych gałęziach przemysłu. Istnieje możliwość uformowania go w każdy możliwy sposób, jak tylko zażyczy sobie tego osoba zajmująca się jego produkcją. Warto dodać, że poliuretan może być przetwarzany na wiele różnych sposobów ręcznie czy też maszynowo. Jakie są rodzaje przetwarzania poliuretanu?
Sposoby na przetwórstwo poliuretanu
Poliuretan jest tworzywem sztucznym w całości wyprodukowanym przez człowieka. Ciekawostką jest fakt, że również przez ludzi mogą zostać dobrane jego parametry, a co za tym idzie, może być twardy lub miękki, giętki albo sztywny w zależności jak kto chce. Poliuretan jest dodatkowo polimerem składającym się z dwóch surowców, czyli poliolu i izocyjanianu. Oba uzyskuje się z ropy naftowej, jednak nie warto ich używać do zastosowania przy samochodach napędzanych tym paliwem. W celu wytworzenia poliuretanu wcześniej wymienione surowce są mieszane z dodatkowymi komponentami takimi jak katalizatory, stabilizatory i środki spulchniające. Dzięki dodaniu ich w odpowiednich proporcjach można uzyskać produkt o właściwościach, jakie tylko będą potrzebne lub konieczne do wykorzystania w dalszych procesach. Warto dodać, że jest to materiał w pełni bezpieczny zarówno dla zastosowań przemysłowych jak i konsumenckich. Jego wykorzystanie znaleźć można między innymi w biurze, w domu, w podróży, a także podczas uprawiania sportów. Można rzec, że jest wszędzie! Wyjątkowo często są wykorzystywane w szeroko pojętej inżynierii. Jeśli chodzi o metody przetwórstwa tego typu materiału, istnieje ręczne przetwarzanie poliuretanu, przetwarzanie maszynowe, wylewanie wstęgą, a także natrysk. Przetwarzanie ręczne okazuje się metodą, z której korzysta się w szczególności, gdy wykonywany jest prototyp lub mała seria produktów, ponieważ okazuje się najbardziej opłacalne. Największą zaletą jest możliwość regularnego dobierania odpowiedniej ilości komponentów wykorzystywanych do wytworzenia poliuretanu. Przetwarzanie maszynowe charakteryzuje się zastosowaniem maszyn niskociśnieniowych. Natrysk charakteryzuje się wykorzystaniem maszyn wysokociśnieniowych, a wylewanie wstęgą służy do powlekania wałów bez użycia form. Jak widać, każda z metod używana jest do innego zastosowania oraz innych celów, w których wykorzystuje się poliuretan.
Materiał nazywany poliuretanem znajduje się w ogromnej ilości różnego rodzaju przedmiotów i miejsc. Można go znaleźć zarówno w przemyśle jak i w domu czy też biurze. Jest to sztuczny materiał, w całości wyprodukowany przez człowieka. Istnieje możliwość formowania go w taki sposób, jaki tylko jest wymagany i konieczny. Zapewnia to odpowiednie przystosowanie go do każdego zadania.