Jak zrobić audyt wewnętrzny bezpieczeństwa informacji?

Od niedawna, w związku z nowymi przepisami prawa w Unii Europejskiej, zmieniły się zasady przetwarzania i przechowywania danych. Stworzone zostało ogromne rozporządzenie o danych osobowych, które nakłada na wszystkich je przetwarzających nowe obowiązki. Te wszystkie zmiany trudno jest dokładnie opisać i wyszczególnić. Najważniejsze jest to, że przepisy te dotyczą wszystkich firm, instytucji czy organizacji samorządowych. Przestrzegać nowych zasad muszą wszystkie jednostki organizacyjne, które przechowują jakiekolwiek dane.

Zewnętrzni audytorzy zbadają bezpieczeństwo danych

szczegółowy audyt wewnętrzny bezpieczeństwa informacjiNie wnikając dokładnie w szczegóły związane z nowymi przepisami można podkreślić jeden najistotniejszy obowiązek nałożony na wszystkich. Przechowywanie danych i informacji musi być zrobione w taki sposób, żeby nigdy nie miały do nich dostępu osoby niepowołane. Wszystkie informacje osobowe muszą być odpowiednio zabezpieczone a wrażliwe dane doskonale szyfrowane. To wszystko brzmi skomplikowanie, ale w większości przypadków takie czynności w naszych firmach czy instytucjach są już podejmowane od dawna. Wiadomo przecież, że wszystkie dane zawsze przechowuje się na komputerach zabezpieczonych hasłami. Może jednak być tak, że nie będziemy pewni czy właściwie przechowujemy informacje. Wówczas można zamówić szczegółowy audyt wewnętrzny bezpieczeństwa informacji, który wykonany zostanie przez zewnętrzną firmę. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu będziemy pewni, że wszystko jest tak jak należy. Taki audyt jest oczywiście obarczony kosztem, ale jest on minimalny w porównaniu z tym, jakie kary można otrzymać za niedostosowanie się do nowych reguł dotyczących przechowywania danych. Dzisiaj wszystkie informacje muszą być naprawdę bezpieczne. Jeśli ktoś nam je wykradnie może skończyć się to naprawdę kosztownymi konsekwencjami. Na szczęście nie trzeba się na tym znać samemu. Trudno, żeby właściciel firmy zastanawiał się nad tym bezpieczeństwem informacji. Do tego można po prostu wynająć zewnętrznych audytorów.

Dzisiaj nie ma żartów z przechowywaniem i przetwarzaniem danych osobowych. Nie ma też najmniejszej tolerancji dla niewłaściwego przechowywania informacji. O to wszystko trzeba zadbać, ponieważ bezpieczeństwo danych musi być dzisiaj na pierwszym miejscu. W każdej firmie, instytucji czy nawet urzędzie. Sprawdzeniem bezpieczeństwa informacji zajmują się wyspecjalizowane firmy, w których pracują wykwalifikowani audytorzy. Wystarczy zamówić audyt i poczekać na przygotowany raport, który wykaże wszystkie niedoskonałości.