Jak zbudować naturalny zbiornik wodny w ogrodzie?

Oczko wodne to wspaniały wycinek natury przeniesiony do własnego ogrodu. Przywodzi na myśl wakacyjny relaks nad jeziorem i mazurskie klimaty. Na posiadanie sztucznego zbiornika wodnego na własnym kawałku ziemi przy domu, pokusić się mogą właściciele nawet średniej wielkości ogrodów. Stworzenie takiego zbiornika nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać i przy odrobinie zdolności zrobimy to we własnym zakresie, szczególnie mając do pomocy dodatkową parę rąk.

Zbiornik wodny – etapy budowy

folia do zbiorników wodnychJak zatem zabrać się za budowę oczka wodnego w ogrodzie? Kluczowe dla powodzenia i późniejszego funkcjonowania zbiornika będzie znalezienie najlepszego  miejsca pod realizację projektu. Nie powinno to być miejsce narażone na całodniowe działanie promieni słonecznych, ponieważ spowodują one masowe namnażanie się w wodzie glonów. Natomiast zbiornik osłonięty ze wszystkich stron drzewami będzie narażony na dużą ilość gnijących w nim liści, co zdecydowanie pogorszy jakość wody. Namnażanie glonów mogą spowolnić rośliny pływające, które częściowo zacieniają taflę wody. Pamiętajmy jednak, że przynajmniej w 1/3 lustro wody powinno być odsłonięte. Zabierając się do przygotowania dołu pod oczko, dobrze jest wyznaczyć sobie granice wykopu. Najłatwiej będzie zrobić to za pomocą węża lub sznura. Tak obrysowany teren wykopu ułatwi nam pracę. Pamiętajmy, że im mniejszy zbiornik, tym trudniej będzie w nim utrzymać równowagę biologiczną i dobry stan wody. Małe, płytkie zbiorniki, narażone są na większe nagrzewanie, rozwój glonów i słabe napowietrzenie wody. Dlatego tak ważne w ich przypadku będzie napowietrzanie wody, jej filtrowanie i częściowa, sezonowa podmiana. Pozytywny wpływ na natlenienie wody mają także rośliny. W przypadku dużych stawów nie powinno być problemu z wytworzeniem zdrowego ekosystemu, dzięki czemu nasza praca przy zbiorniku ograniczy się do minimum. Kluczowym elementem podczas budowy będzie odpowiednia folia do zbiorników wodnych, której zastosowanie pozwoli na użytkowanie oczka przez kolejne dekady. Im lepszej jakości materiał użyty do zabezpieczenia oczka wodnego, tym większa jego trwałość, odporność na warunki atmosferyczne i mechaniczne uszkodzenia. Dobrej jakości folia do zbiorników wodnych powinna być odporna na niskie temperatury, działanie promieni słonecznych, a także wystarczająco gruba, aby nie została uszkodzona przez ewentualne korzenie czy ostre kamienie. Dlatego właśnie to w ten element wyposażenia warto zainwestować najbardziej.

Prowadząc wykop, pamiętajmy o zachowaniu łagodnego spadu od brzegu, aż do samego dna zbiornika. Zapobiegnie to osypywaniu się ziemi. Nie zapominajmy także o pozostawieniu kilku półek na różnych głębokościach, które posłużą jako miejsce do posadzenia roślin. Głębokość, na jakiej znajduje się półka, dopasujmy do wymagań konkretnej rośliny. Nie przesadzajmy z różnorodnością nasadzeń, wystarczy kilka gatunków, przy których łatwo będzie zachować ład i porządek i nie nastręczą one kłopotów w pielęgnacji.