Jak uzdatnić wodę w domu?

Woda krążąca w instalacji domowej najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Jej parametry, choć spełniają normy wody dopuszczonej do użytku, bez dodatkowego uzdatniania są dalekie od ideału. Złej jakości woda może być przyczyną wielu niedogodności, generując kosztowne awarie. Warto zatem postawić na dobry sprzęt uzdatniający wodę i poprawiający jej parametry, co zaoszczędzi nam w przyszłości nieprzyjemnych niespodzianek.

Dlaczego warto poprawić parametry wody w domu?

stacje uzdatniania wodyNajczęstszym problemem, z jakim spotykają się użytkownicy wody z wodociągów, jest jej nadmierna twardość. Twarda woda, czyli taka, która zawiera wysokie stężenie wapnia i magnezu, generuje trudne do naprawienia i kosztowne awarie. Dotyczy to głównie urządzeń grzewczych, w których odkłada się wytrącany z wody osad w postaci kamienia kotłowego. Ten rodzaj kamienia jest bardzo trudny, a czasem nawet niemożliwy do usunięcia. Kamień kotłowy wżera się niejako w rury i w wymiennik ciepła w instalacji, a odkamienianie tych elementów powoduje jednocześnie ich znaczne osłabienie, a co za tym idzie, znacznie krótszą żywotność. Rozwiązaniem są stacje uzdatniania wody, montowane na głównym wejściu wody do budynku. Stacja ta poprawia jakość wody krążącej w całej instalacji, w całym domu. W zależności od parametrów wody, konieczne jest odpowiednie dopasowanie złoża filtracyjnego. Złoże to może być odpowiedzialne za zmiękczanie wody, jej odżelazianie lub odmanganianie. Możemy zastosować także filtrację węglem aktywnym lub lampę UV. W przypadku wody bardzo złej jakości może zajść konieczność zastosowania jednocześnie kilku metod uzdatniania. Wszystko to sprawia, że stacje uzdatniania wody mogą wymagać sporej przestrzeni. Gdzie zatem umieścić całą instalację? Jak najbliżej wejścia wody do budynku, najlepiej wydzielić na to oddzielne pomieszczenie w postaci kotłowni lub pomieszczenia gospodarczego, gdzie cały rok będzie panowała dodatnia temperatura, niezbędna do poprawnej pracy urządzenia. Stacja uzdatniania to nie tylko kolumna ze złożem filtracyjnym, ale także zbiornik ze złożem regeneracyjnym, który odpowiedzialny jest za regularną regenerację złoża filtra. W związku z tym konieczny jest dostęp do odpływu, którym usuwane będą popłuczyny.

Uzdatnianie wody nie jest jedynie koniecznością użytkowników przydomowej studni. Woda z wodociągów w większości polskich miast jest wodą twardą lub bardzo twardą, co niestety wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami jej codziennego użytkowania. Zwiększone zużycie silnych detergentów, zarówno do prania, jak i sprzątania łazienek, to tylko wierzchołek góry lodowej. Środki zmiękczające wodę w pralkach, zmywarkach czy automatach do kawy, oraz częste serwisy, a nawet awarie urządzeń grzewczych, to kolejne niemałe kwoty. Zatem jednorazowy wydatek na urządzenie uzdatniające może okazać się świetną inwestycją.