Jak powinno wyglądać prawidłowe przekłucie ucha?

Łatwo zauważyć, że większość kobiet ma kolczyki. Zabieg przekłucia uszu jest więc bardzo popularny i często wykonuje się go w gabinetach kosmetycznych oraz np. studiach tatuażu. To, że zabieg ten jest powszechny to jednak nie oznacza tego, że jest on nieinwazyjny. O przekłute ucho, czy też uszy należy odpowiednio dbać. Higiena to podstawa, ale równie ważne jest to gdzie, i w jaki sposób zostanie wykonany ten zabieg. Ma to duży wpływ na to jak w przyszłości będzie goić się miejsce przekłucia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w czasie takiego zabiegu można nabawić się infekcji.

O przekłute uszy należy dobrze dbać

przekłuwanie uszuSłowem klucz w przypadku takich zabiegów jest higiena, i jeszcze raz higiena. Nieważne, czy zdecydujemy się na pójście do kosmetyczki, czy uszy szykuję nam osoba, która profesjonalnie zajmuje się piercingiem, to najważniejsze jest by dobrze sprawdzić czy dana osoba przestrzega wszystkich zasad higieny, oraz czy miejsce jest odpowiednio przygotowane na wykonywanie zabiegów. Bardzo ważna jest sterylność narzędzi, którymi wykonywane jest przekłucie uszu. Muszą być one sterylne, najlepiej jeżeli są to jednorazowe narzędzia, które przechowywane są w specjalnych ochronnych opakowaniach. Bardzo ważna jest też dezynfekcja ucha przed zabiegiem. Zabiegiem, który jest bardziej polecany jest przekłuwanie ucha igłą, a nie pistoletem u kosmetyczki. Jednakże to drugi zabieg jest tańszy i częściej wybierany. Choć przekłuwanie uszu zawsze jest zabiegiem inwazyjnym, to w przypadku przekłucia uszu pistoletem, rana może goić się dłużej. Nie oznacza to jednak, że w przypadku przekłucia igłą nie musimy w ogóle dbać o miejsce przekłucia. Zawsze musimy pamiętać o tym, by przez kilka tygodni po przekłuciu zwracać większą uwagę na higienę. Powinno się unikać takich miejsc jak np. baseny publiczne, ponieważ w takich miejscach bardzo łatwo sprawić, by do gojącego się miejsca przekłucia dostały się bakterie.

Do każdego zabiegu, nawet takiego, który wydaje się nie być zbyt inwazyjny, powinniśmy podchodzić z rozsądkiem. Nawet przy zwykłym przekłuwaniu uszu dochodzi do tego, że tkanka uszna zostaje naruszona. Dlatego też, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, zarówno w trakcie zabiegu, jak i po zabiegu. Jeżeli nie będziemy dbać o przekłute w naszych uszach dziurki bardzo łatwo możemy złapać infekcję. Również sposób wykonania zabiegu i miejsce, w którym zostaną przekłute uszy jest bardzo ważne. Warto więc przed udaniem się na zabieg zrobić porządny research.