Jak jeść bardzo ostrą paprykę?

Ostre przyprawy są uzależniający, chyba każdy z nas kiedykolwiek skosztował ostrego sosu. Ciekawe, jaka była reakcja, zapewne niektórzy się nie zrazili, a większość nie dotknęła pikantnych i ostrych sosów do końca swojego życia. Cóż nic dziwnego, każdy lubi coś innego i każdy tez ma inny próg ostrości. 

Najostrzejsze papryki na świecie

carolina reaper sosyIstnieje coś takiego jak skala Scoville’a. Ona mówi nam o tym jakie papryki sa najostrzejsze. Jest to skala używana głównie do papryk. Określa ona ilość kapsaicyny, która odpowiada za ostrość w konkretnym produkcie czy papryce. Skala została opracowana w roku 1912, tak więc jakby nie patrzeć jest bardzo młodziutka. Na czym polega ta skala i jak ją rozumieć? Weźmy przykład papryki habanero posiadają skalę ok 250.000 w skali scoville, co oznacza, że aby utracić ostrość tejże papryki, jej ekstrakt musi być rozcieńczony w wodzie w skali 1:250.000. Na rynku istnieje wiele ostrych papryczek lub takich,które naprawdę wyciskają łzy, jednak najostrzejsza na chwilę obecna jest carolina reaper. Jest to krzyżówka papryki naga jolokia i red savina. Skala caroliny reaper wynosi srednio 1 569 300, co sprawia, że jest to najostrzejsza papryka na świecie. Ponadto ta papryczka trafiła do księgi guinessa, ponieważ jest to krzyżowa innych papryczek, która pobiła ostrość. Z tego typu papryczek robi się genialne i smakowite carolina reaper sosy, z tej papryki robi się najostrzejszy sos na świecie którego możemy dać niemal do wszystkiego, wystarczy tylko jedna kropla, a poczujemy od razu pikanterię tego sosu. Istotne jest to, aby nie podawać dzieciom tak ostrych rzeczy oraz ludziom, którzy nie tolerują takiej ostrości. Co prawda kapsaicyna nie jest trująca w małych ilościach, ale w dużych i podczas szoku, ktoś może zacząć się dusić i panikować, a jak wiemy histeria to zły doradca. Oczywiście, nie każdy jest nauczony od razu jeść takie ostre rzeczy, tak więc odpowiednio dawkowane sosy czy papryczki będą tutaj zbawienne. Na start warto zacząć od 1000 w skali scoville, a potem przekraczać próg i sprawdzać czy kapsaicyna nam służy. 

Kapsaicyna w ostrych paprykach uzależnia, jest korzystna dla naszego organizmu. Co ważne, kapsaicyna uzależnia, a niektórzy ludzi maja jej niedosyt i sobie ją nawet wstrzykują dożylnie aby poczuć się inaczej. Stosowanie ostrej papryki w kuchni jest korzystne dla zdrowia, pobudza przemianę materii zapobiega odkładaniu się tłuszczu w żyłach, zapobiega miażdżycy i zawalom serca. Kapsaicyna znowu może negatywnie wpływać na wyniki wątrobowe, dlatego przed badaniami, nie  warto spożywać ostrych potraw.