Hodowlane koty brytyjskie

Jeżeli poszukujemy kota, który ze swoim spokojnym i wyważonym charakterem świetnie dopasuje się do naszej rodziny oraz będzie dobrze czuł się w domu to z pewnością warto kupić kota brytyjskiego krótkowłosego. Kot ma urocze wielkie oczy i miłą w dotyku, pluszową sierść, więc nie można przejść koło niego obojętnie. Co więcej, brytyjczyki to bezproblemowa rasa, ich spokojna natura sprawia, że świetnie odnajdują się również w domu, w którym są małe dzieci, współpracują również z innymi zwierzętami.

Hodowla kotów brytyjskich krótkowłosych

koty brytyjskie krótkowłose hodowlaDecydując się na zakup kota brytyjskiego, warto poznać parę anegdot dotyczących jego hodowli. Otóż, koty brytyjskie krótkowłose hodowla są najstarszą rasą hodowlanych kotów. Głosi się, że przywędrowały one na Wyspy wraz z Rzymianami i przez długi czas pozostawały w izolacji.  Profesjonalna hodowla kotów brytyjskich ma miejsce  na Wyspach od ponad 100 lat. Pierwsze koty tej rasy zostały pokazane w 1871 roku w Pałacu Kryształowym w Londynie. Koty brytyjskie krótkowłose charakteryzują się raczej mocną budową. Tak samo  jak inne duże koty rosną dosyć wolno, osiągając pełne rozmiary, kiedy ukończą dopiero trzeci rok życia. Co do wagi, samice osiągają wagę 5 kg natomiast samce 7 kg. W przypadku większości kotów cieszą się  zdrowiem i przy odpowiedniej pielęgnacji oraz żywieniu dożywają bez problemowo minimum 15 lat, żyją więc bardzo długo. Kiedy II wojna światowa się zakończyła doszło do skrzyżowania brytyjczyków z pozostałymi rasami. W celu zwielokrotnienia zmniejszającej się populacji kotów brytyjskich i udoskonalenia ich cech, zdecydowano się skrzyżować je przede wszystkim z kotami perskimi oraz kartuskimi. W efekcie doszło do postępującego zrównania się cech brytyjczyków i kotów kartuskich, do tego stopnia, że w 1970 roku związek felinologiczny FIFe połączył te dwie rasy,. W wyniku tej sytuacji wszystkie niebieskie koty definiowano jako kartuskie, natomiast te, które posiadały inne kolory jako brytyjskie krótkowłose.

Historia kotów brytyjskich krótkowłosych wiąże się ściśle z latami siedemdziesiątymi. W 1977 roku wycofano się z takiego podziału, jednak te dwie rasy w dalszym ciągu się ze sobą myli. Zabieg krzyżowania doprowadził do nieco innego wyglądu zewnętrznego kotów brytyjskich, niż początkowo. Związek z persami ma swoje rezultaty w krótkiej i zwartej budowie ciała, koty kartuskie są natomiast szczuplejsze a budową ciała przypominają standardowego domowego kota. Posiadając takiego kota w swoim domu z pewnością będziemy zadowoleni.