Gaśnice w domu i samochodzie

 

Jednym z przedmiotów, którego nie może zabraknąć w żadnym w domu i w żadnym samochodzie jest oczywiście gaśnica. To ona może nam uratować życie w wielu przypadkach, dlatego też nie należy zapominać o ty, by tego rodzaju rzecz zawsze była gdzieś pod ręką. Oczywiście posiadanie gaśnicy w samochodzie jest obowiązkowe, jeśli jej zabraknie, grozi nam mandat podczas kontroli. Jednak gaśnice powinny być również w naszym domu, szczególnie w kuchni, gdzie często zapaleni kucharze mogą mieć jakiś wypadek.

Więcej o gaśnicach w domu

gaśnice fJak już wspomniano na wstępie, taka niewielka rzecz, jaką jest gaśnica, może uratować nam życie naprawdę w wielu przypadkach. Dlatego też powinniśmy zawsze upewniać się, że gaśnice są w naszym samochodzie, ale także warto mieć na wszelki wypadek gaśnicę w domu. Takim newralgicznym pomieszczeniem, gdzie mogą zdarzyć się różne wypadki z udziałem ognia jest oczywiście nasza kuchnia. Dlatego jeśli mamy gaśnicę w domu, to najlepiej trzymać ją właśnie tam. Możemy nawet kupić specjalny rodzaj gaśnicy służący właśnie do gaszenia kuchennych pożarów. Znajdziemy je pod nazwą gaśnice f. Są one specjalnie przystosowane na takie wypadki, dlatego idealnie sprawdzi się, gdy podpaleniu ulegną różnego rodzaju łatwopalne tłuszcze, których najczęściej używamy w swojej kuchni. Oczywiście jak łatwo się domyślić, wypadki z udziałem ognia zdarzają się najczęściej, gdy w grę wchodzi duża ilość tłuszczu, na którym akurat coś smażymy. Dlatego więc, gdy coś smażymy przy wysokiej temperaturze, należy zwrócić szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo. Wypadek z olejem może wydarzyć się zarówno w przypadku, gdy mamy kuchenkę gazową, jak i elektryczną. Pamiętajmy również, że tego typu gaśnice powinny znajdować się nie tylko w kuchniach domowych, ale też i we wszelkich restauracjach i innych pomieszczeniach gastronomicznych. Brak gaśnicy w takim miejscu, podobnie jak w samochodzie, wiąże się z groźbą otrzymania mandatu, a nawet poważniejszej kary, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku.

Jeśli sporo gotujemy i zdarza się nam nieco zapominać, że wstawiamy wodę na herbatę lub mamy tendencję do zamyślania się, upewnijmy się, że odpowiednie gaśnice znajdą się w naszym domu. Oszczędzimy sobie wiele stresu, gdyby doszło do jakiegoś niespodziewanego wypadku. Ważne jest, by gaśnica znajdowała się zawsze w tym samym, łatwo dostępnym miejscu. Gdy dojdzie do wypadku, nawet w stresie będziemy mogli ją znaleźć i użyć. Co więcej, nie warto również zapominać, że to samo dotyczy naszego samochodu.