Elektrownia słoneczna jaka od niedawna powstała przy osiedlu funkcjonuje na tyle dobrze, iż umożliwiła całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Z racji wysokiej wydajności, postanowiliśmy również wypróbować system ogrzewania fotowoltaicznego, który działa na bardzo podobnej zasadzie co infrastruktura zasilania, aczkolwiek zapewnia ogrzewanie dowolnego ciągu wodnego.
Fotowoltaiczne ogrzewanie ciągów wodnych
Po dokładniejszym zapoznaniu się z działaniem kolektorów słonecznych, służących do generowania energii cieplnej okazało się iż mogą być dodane do już funkcjonującej infrastruktury. Mimo iż odróżniały się od paneli generujących energię elektryczną, mogły być zamontowane w dokładnie taki sam sposób, więc mogły być one łatwo zainstalowane we wszystkich sieciach w których pracowały już panele słoneczne Ogrzewanie wody odbywało się za pomocą energii cieplnej, w którą konwertowane były promienie słoneczne. System ten mógł być więc używany zarówno do stworzenia ciągu ciepłej wody, jak również do stworzenia układu ciepłowniczego. Przy odpowiednio dobrej konstrukcji, system grzewczy mógł z powodzeniem zastąpić zewnętrzne źródła ogrzewania, a zwłaszcza mało ekologiczne ogrzewanie ciepłownicze. Ogrzewanie fotowoltaiczne może być bez problemów wykorzystywane w pojedynczych domach, aczkolwiek najlepiej sprawdza się jako wielkoformatowa instalacja, obsługująca kilkanaście różnych budynków jednocześnie. Koszty takiej inwestycji nie są nierozsądne, i zazwyczaj zwracają się już po kilku latach od zamontowania przy normalnym zużyciu wody i standardowym poziomie natężenia ogrzewania. Co więcej, fotowoltaiczny system grzewczy może być podłączony do każdego już istniejącego ciągu ciepłowniczego czy wodnego, i nie wymaga gruntownej przebudowy instalacji wodnej, a jedynie podłączenia jej do urządzeń. Rozbudowa przydomowej elektrowni nie wiąże się więc z koniecznością bardzo ekstensywnych przeróbek konstrukcji ciągów wodnych, i może być przeprowadzona jeszcze szybciej niż montaż urządzeń generujących energię elektryczną.
Bardzo niestandardowe, aczkolwiek coraz bardziej funkcjonalne panele słoneczne, generujące jednocześnie zasilanie i energię cieplną od niedawna zostały wprowadzone do sprzedaży, i są one przeznaczone do użytku w tych systemach fotowoltaicznych, w których pracują oba podstawowe rodzaje paneli. Te kolektory służą bowiem jako uzupełnienie do instalacji, zwiększając ilość generowanej energii i ciepła w bardzo zauważalnym stopniu i najlepiej działają w połączeniu z podstawowymi odmianami.