Firmy zajmujące się utylizacją eternitu

 

Kiedyś azbest był bardzo powszechnie stosowanym materiałem budowlanym. Najczęściej można go znaleźć na dachach wielu domów jednorodzinnych wznoszonych w ubiegłym wieku. Niestety wiele badań wykazało, że jest to materiał szkodliwy dla środowiska naturalnego oraz człowieka. Właśnie dlatego powszechnie dąży się do tego, aby wymienić ten materiał na dachówkę bądź blachę. Wiele gmin, aby zachęcić mieszkańców do inwestycji, oferowała nawet dopłaty do usunięcia i utylizacji tego niebezpiecznego materiału.

Demontaż i utylizacja szkodliwego eternitu

demontaż eternituWymiana pokrycia dachu nie jest prosta, szczególnie jeśli chcemy wymienić stosunkowo lekki eternit na znacznie cięższe dachówki ceramiczne lub betonowe. Przed przystąpieniem do prac warto sprawdzić, w jakim stanie jest więźba dachowa. Kiedy już wszystko zaplanujemy, wybierzmy termin oraz zakupimy materiały, powinniśmy pamiętać o tym, że azbest jest niebezpieczny. Uwalniają się z niego włókna, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla dróg oddechowych. Niestety podczas łamania elementów czy ich nieodpowiedniego usuwania z połaci pyłu pojawia się znacznie więcej. Dlatego warto skorzystać z usług przedsiębiorstwa oferującego profesjonalny demontaż eternitu. Pracownicy zadbają nie tylko o to, aby bezpiecznie przeprowadzić pracę, ale także o to, by na terenie działki nie znalazły się żadne odpady. To bardzo ważne, aby umiejętnie zdemontować każdą płytę azbestu i zapakować ją bezpośrednio na samochód. Upadek takiej płyty, ze względu na kruchość materiału, oznaczałby pokruszenie się jej na wiele małych kawałków, które trudno usunąć. Dodatkowo usuwanie azbestu oraz jego transport wymaga zawiadomienia odpowiednich instytucji oraz posiadania uprawnień. Korzystając z pomocy wykwalifikowanych pracowników nie trzeba się o to martwić, ponieważ otrzymamy fachową pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. W praktyce oznacza to pozbycie się kolejnego problemu i jeszcze szybsze i rzetelniejsze wykonanie wszystkich prac.

Firma posiadająca odpowiednie uprawnienia z pewnością zadba o to, aby unieszkodliwianie tego niebezpiecznego materiału było prowadzone w sposób bezpieczny. To niezwykle istotne zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Właśnie ze względu na bardzo dużą szkodliwość eternitu jego składowanie na działce czy wyrzucanie na nielegalnych składowiskach stanowi bardzo duże zagrożenie. Warto o tym pamiętać decydując się na wymianę pokrycia dachowego swojego domu i skorzystać z usług firmy zewnętrznej zajmującej się takimi sprawami.