Dzwony rurowe

Dzwony rurowe wywodzą się z Azji, gdzie znane są od tysięcy lat. My głównie je znamy z ogrodów jako ozdoba grająca na wietrze. Na przełomie XIX i XX wieku zainteresowali się nimi kompozytorzy symfonii. w orkiestrze pojawiły się po raz pierwszy w 1886 roku podczas wykonania ,,Golden Legend” Arthura Sullivana w Coventry w Wielkiej Brytanii. Swoją popularność zawdzięczają Mike’owi Oldfeldowi i jego albumowi ,,Tubular Bells”  z 1973 roku. 

Czym są dzwony rurowe na stojaku?

dzwony rurowe ze stojakiemJest to instrument zbudowany z 18 do 20 lekkich rur miedzianych. Rury są zawieszone na metalowej ramie w dwóch rzędach na wzór klawiatury fortepianu. Ich średnica wynosi od 3 do 4 cm. Róże długości rur odpowiadają dźwiękom na skali chromatycznej w obrębie 1.5 oktawy (od c do f1). Na nich są zamontowane  specjalne tłumiki, które uruchamia się za pomocą pedału, dzięki czemu brzmią jak prawdziwe dzwony. Dzwony rurowe ze stojakiem powstały w celu zastąpienia dzwonów kościelnych w orkiestrze. Dźwięk wydobywa się z nich za pomocą drewnianego młotka obitego skórą lub filcem. Uderzona rura jest wprowadzona w drgania, które są następnie przenoszone przez powietrze do naszych uszu. W rurze powstaje tak zwana ,,fala stojąca’’, której długość zależy od długości rury. Dzwony rurowe mogą stanowić element dekoracyjny w naszym domu czy ogrodzie. Dodadzą naszemu otoczeniu egzotycznego wyglądu. Zbudowanie własnych dzwonów rurowych może też być wspaniałą zabawą dla dzieci jak i dorosłych. Wystarczą zwykłe tekturowe rurki, sznurek, gwóźdź i młotek. Tekturowe rurki należy skrócić do odpowiedniego rozmiaru. Następnie bierzemy gwóźdź i młotek, i robimy dziurki, przez które następnie przeciągamy sznurek. Sznurek tniemy na kawałki tej samej długości (tyle kawałków ile jest rurek). Tak przygotowane rurki wieszamy na ramie. Teraz możemy na nich grać! Jeśli jesteśmy bardziej uzdolnieni to możemy pokusić się o zrobienie czegoś o wiele bardziej profesjonalnego, a mianowicie dzwonów wykonanych metalowych rurek.  

Centa takiego instrumentu zaczyna się na 20 000 złotych a kończy się na 40 000 złotych i więcej. Dzwony rurowe są obecnie bardzo popularnym instrumentem wykorzystywanym w orkiestrach symfonicznych. Muzyka jest sposobem na podróż do krain dalekich i nie z tego świata. W jednym momencie jesteśmy w odległej Azji, w następnym na  sali koncertowej, a w kolejnym na wygodnej kanapie w naszym salonie. Mogą imitować dźwięk dzwonów kościelnych w orkiestrze, ozdabiać przestrzeń, w której żyjemy lub służyć jako instrument do nauki indywidualnej.