Jeśli jesteśmy miłośnikami herbaty na pewno rozumiemy przewagę tej sypanej, z całymi liśćmi, nad jej odpowiednikiem w torebkach ekspresowych. Do tych drugich trafia zaledwie pył herbaciany, powstały podczas procesu suszenia herbacianych liści. Torebki ekspresowe są natomiast bardzo wygodne w użytkowaniu – po zaparzeniu herbaty z łatwością wyjmiemy je z kubka. Podczas parzenia herbaty liściastej również trzeba pamiętać o oddzieleniu liści od naparu po odpowiednim czasie.
Jaki dzbanek do herbaty wybrać?
Gdy odwiedzają nas goście pierwszym pytaniem jest zazwyczaj, czego się napiją. Tradycyjnie proponujemy im kawę lub herbatę. Jeśli lubimy herbatę sypaną i taką właśnie mamy w domu, trudno byłoby zaparzyć ją każdemu w kubku. Jeśli nie pijemy kawy z ekspresu, zmielone ziarna możemy zalać gorącą wodą i wypić napój niemal od razu, lub po dłuższym czasie. Jednak liście herbaty trzeba oddzielić od naparu zazwyczaj po maksymalnie trzech minutach. Inaczej do naparu przedostają się garbniki odpowiedzialne za gorzki smak. Wielu osobom wydaje się, że im bardziej gorzka herbata tym jest mocniejsza, tym bardziej pobudza. Jednak goryczka w długo parzonej herbacie świadczy o uwolnieniu się do naparu garbników, które wiążą teinę. W rezultacie gorzka herbata słabiej pobudza – taką można pić przed snem. Dzięki oddzieleniu suszu herbacianego od naparu zyskamy delikatną w smaku herbatę, która pobudzi i zachowa wszystkie istotne składniki odżywcze. Dodatkowo liści zielonej, czerwonej i białej herbaty, które wyciągnęliśmy z wody w odpowiednim czasie, można użyć do parzenia jeszcze dwukrotnie. Dzbanek do herbaty z zaparzaczem przyda się, gdy chcemy poczęstować ulubionym naparem także innych. Zamiast zaopatrywać się w małe, jednorazowe filtry możemy zaparzyć większą ilość herbaty w odpowiednim dzbanku. Pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę na to, jaki zaparzacz jest dołączony do dzbanka. Małe otwory będą przepuszczać mniej suszu, jednak mogą też spowodować zatykanie się zaparzacza liśćmi herbaty. W rezultacie podczas nalewania wody (która najpierw musi przelać się przez zaparzacz z liśćmi) będziemy musieli odczekać, aż przedostanie się ona przez napęczniałe liście do szpar w zaparzaczu i zrobi miejsce dla nowej dawki wody. Jednak zbyt duże otwory w zaparzaczu spowodują, że duża część liści przedostanie się do naparu, a potem do naszego kubka.
Wybierając odpowiedni dzbanek z zaparzaczem istotny jest też rozmiar samego zaparzacza. Niektóre herbaty, typu oolong lub gunpowder, potrzebują więcej miejsca, gdy „rozkwitają” w gorącej wodzie. Szklane dzbanki z przezroczystymi zaparzaczami idealnie to pokażą. Czasem susz herbaciany, który „ożywa” w wodzie jest ładnym widowiskiem – tym lepiej przemyśleć wybór szklanego dzbanka, przez który będziemy mogli je oglądać.