Duże elektrownie fotowoltaiczne

Alternatywne źródła zasilania są tematem wielu debat od bardzo długiego czasu. Ekologiczne źródła zasilania stają się bowiem coraz bardziej rozpowszechnione, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągłe wzrosty cen energii pochodzącej z elektrowni węglowych, dawno przestarzałych i zdecydowanie nieekologicznych. Ze wszystkich możliwych źródeł energii ekologicznej, elektrownie słoneczne są bodaj najbardziej wydajne, i przy zastosowaniu najlepszych podzespołów bez trudu mogą zastępować elektrownie węglowe.

Najnowocześniejsza elektrownia słoneczna

ekologiczne elektrownie słoneczne bydgoszczElektrownie na skalę przemysłową są nadal dość rzadkim widokiem, choć na świecie funkcjonuje już kilkanaście dużych elektrowni słonecznych, które zastąpiły całkowicie lokalne elektrownie i elektrociepłownie. Do prawidłowego działania, takie instalacje wymagają jednak bardzo dużej powierzchni, całkowicie oczyszczonej z zalesienia, i najlepiej całkowicie płaskiej. Nowoczesne panele słoneczne mogą pobierać światło i konwertować je na energię elektryczną nawet w bardzo pochmurne dni, dlatego też elektrownie działają niemal przez cały rok, generując prąd magazynowany w akumulatorach o przemysłowej skali. Wiele miast decyduje się na przetestowanie działania takich instalacji, preferując wydajne, ekologiczne elektrownie słoneczne Bydgoszcz jest siedzibą pierwszej w kraju firmy, która zajmuje się projektowaniem i ustanawianiem takich instalacji w wybranym miejscu. Jest to dość nowa działalność, gdyż elektrownie słoneczne wykorzystywane są dość rzadko na skalę krajową, a głównie bywają to lokalne instalacje, które dostarczają prąd do osiedla lub wsi. Owa firma wykonuje projekty elektrowni i pomiary terenowe na wyznaczonym do budowy elektrowni terenie, oraz nadzoruje prace nad jej ustanowieniem. W skład załogi wchodzą nie tylko specjaliści od urządzeń fotowoltaicznych, ale również elektrycy i geodeci, wykonujący poszczególne części projektu i wspólnie nadzorujący jego wdrożenie oraz wykonanie.

Projekty elektrowni są więc zawsze wykonane z najwyższą starannością i dbałością o wszelkie najdrobniejsze szczegóły, które mogłyby mieć wpływ na działanie instalacji i jej wydajność. Firma współpracuje również z producentami najnowocześniejszych paneli słonecznych i kolektorów ciepła, oferując możliwość sprowadzenia dowolnych modeli, które miałyby zostać zawarte w projekcie. Budowa i eksploatacja takiej elektrowni okazuje się często tańszą inwestycją niż nowa konwencjonalna elektrownia, która wymaga na dodatek stałego zaopatrzenia w węgiel opałowy.