Dobry ortodonta w Rzeszowie

Oprócz dentysty, którego zadaniem jest uzupełnianie ubytków w zębach, usuwanie kamienia nazębnego i zwalczanie próchnicy jest też ortodonta. Jego zadania nieco różnią się od zadań dentysty. Do ortodonty najczęściej chodzą dzieci, które będą nosić aparat ortodontyczny lub osoby, które mają krzywy zgryz.

Po co chodzi się do ortodonty?

Ortodonta z RzeszowaOrtodonta to lekarz stomatolog, który głównie zajmuje się wadami zgryzu, ubytkami oraz krzywymi zębami. Do ortodonty zgłaszają się osoby, które mają bardzo krzywe zęby i chcą je wyprostować. Oczywiście jest to możliwe. Najpierw jednak należ udać się do dentysty i dokonać przeglądu. Jeśli zęby są bardzo ciasno umiejscowione w jamie ustnej, niezbędne będzie usunięcie niektórych z nich. Zazwyczaj są to zęby mądrości, które uniemożliwiają założenie aparatu ortodontycznego. Po usunięciu niektórych zębów i uzupełnienie ubytków można przystąpić do dalszych procedur. Ortodonta z Rzeszowa robi odlew szczęki oraz zgryzu aby przygotować odpowiedni aparat. W tym momencie podejmowana jest decyzja, czy aparat będzie założony na górne i dolne zęby czy tylko na dolne lub tylko na górne. Okres noszenia aparatu zależ od uwarunkowań genetycznych. Ortodonta śledzi prostowanie zębów i co jakiś czas podkręca aparat aby zęby wyprostowały się i zbliżyły maksymalnie do siebie. Na początku noszenie aparatu jest bolesne. Nie można jeść nic twardego ani dużo gryźć. W takiej sytuacji sprawdzi się kisiel lub budyń albo jogurty. Po upływie określonego czasu można powoli jeść i gryźć więcej. Kiedy zęby będą już wyprostowane ortodonta ściąga aparat a my możemy cieszyć się prostymi zębami. Niestety niektóre uwarunkowania genetyczne mogą sprawić, że zęby po ściągnięciu aparatu z powrotem zaczynają się wykrzywiać. Wtedy niezbędne jest ponowne założenie aparatu i ustalenie sposobów na uniknięcie takiej sytuacji. Do ortodonty zgłaszają się również osoby w podeszłym wieku w celu wstawienia sztucznych zębów lub całej sztucznej szczęki. Wtedy ortodonta również wysyła taką osobę do dentysty aby ustalić czy pozostałe zęby trzeba usunąć czy naprawić. Po wizycie u dentysty ortodonta decyduje jaki rodzaj zębów będzie odpowiedni dla danego pacjenta. Niestety ani aparaty ortodontyczne ani sztuczne szczęki nie są refundowane.

Wizyta u ortodonty pomoże ustalić w jaki sposób należy poprawić krzywy zgryz czy krzywe zęby. Pomimo chwilowego bólu podczas zakładania czy skręcania aparatu warto zdecydować się na taki krok. Dzięki temu w przyszłości możemy cieszyć się pięknymi, zdrowymi i prostymi zębami.