U osób starszych lub niepełnosprawnych, odleżyny to bardzo częsta dolegliwość. Na skutek wypadku, kontuzji, złamań lub zwyrodnień stawów potrzebna jest pomoc. Uniemożliwia to tym osobom codzienne funkcjonowanie. Dlatego też zaprojektowano produkty, które są w stanie pomóc w ulżeniu cierpień chorego. Ich zadaniem jest chronienie mniejszych i większych partii ciała przed bolesnymi i nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Zalety stosowania produktów przeciwko odleżynom
Seniorzy z poważnymi schorzeniami, wiele godzin spędzają w łóżku. Osoby po wypadkach, poważnych operacjach lub sparaliżowane są często narażone na powstawanie odleżyn. Są one spowodowane stałym uciskiem niektórych partii ciała i blokowania ich ukrwienia. W efekcie tkanki obumierają i tworzą rany podatne na infekcje, a także podatne na infekcje. Produkty przeciwko odleżynom – opolskie, pomagają w profilaktyce leczenia odleżyn i zapobiegają powstawaniu poważnych zmian, które często wymagają długiego leczenia. Dzięki zastosowaniu różnych produktów możliwe jest uniknięcie lub opóźnienie i zmniejszenie dolegliwości związanych z odleżynami. Aby zapobiec powstaniu odleżyn należy często zmieniać pozycję leżącego. Należy ograniczyć ucisk na skórę i co 2 – 3 godziny zmieniać pozycję. W miarę możliwości warto aktywizować pacjenta, stopniowo zwiększać zakres jego wykonywanych ruchów czy też pozwalać wykonywać podstawowe czynności. Wyręczanie i rozleniwianie chorego nie przyniesie nic dobrego, szczególnie gdy poruszanie jest mocno utrudnione. Kiedy w danym miejscu pojawi się zaczerwienienie naskórka, najlepiej maksymalnie odciążyć tą okolicę, aby zatrzymać proces tworzenia się rany. Podstawą pielęgnacji skóry u pacjenta z ograniczonym poruszaniem jest codzienne mycie. DO tego celu możemy wykorzystać wodę z szarym mydłem lub bardziej specjalistyczne preparaty wzbogacone o panthenol i olejek migdałowy. Bardzo ważne jest natłuszczeni skóry pacjenta. Pozwala to na zabezpieczenie skóry pacjenta przed czynnikami środowiska zewnętrznego (np. otarcia) i poprawia jej elastyczność.
Owrzodzenia i odleżyny powstają u osób unieruchomionych lub poruszających się w ograniczony sposób, ponieważ nie mogą zmienić pozycji ciała. W ten sposób jest ono narażone na długotrwały ucisk. Stałe obciążenie utrudnia przepływ krwi i ugniata tkanki. Podstawową reakcją będzie ból i natychmiastowa zmiana ułożenia ciała, niestety osoby unieruchomione nie mają takiego luksusu. Musimy im w tym pomóc i troszczyć się o ich komfort w codziennym życiu.