Dbanie o podzespoły

Każdy element, który znajduje się w maszynach i urządzeniach zużywa się podczas pracy. Poszczególne części trą się o inne, przybierając przy tym określoną siłę, prędkość i ciepło. Na szczęście istnieją specjalne substancje, które zabezpieczają poszczególne elementy przed zbyt szybkim zużyciem. Nie osiągają dzięki temu wysokich temperatur i znacznie wolniej wymagają wymiany na nowe. Tym samym zużycie paliwa znacznie się zmniejsza. Sam silnik jest natomiast zabezpieczany przed pokrywaniem się korozją.

Zalety stosowania środków smarnych w przemyśle

środki smarne przemysłoweStosowanie specjalnie powstałych substancji skutecznie zmniejsza temperaturę poszczególnych elementów. Nadmiar ciepła jest wówczas odprowadzany. Środki smarne przemysłowe prowadzą również do usuwania gromadzących się zanieczyszczeń różnego pochodzenia. Zasadniczo substancja oleista przeznaczona do smarowania poszczególnych części składa się z blisko 90% oleju bazowego i w 10% z reszty domieszek. O jakości środka smarnego w znacznej części decydują dodatki, które mają za zadanie uszlachetniać go. Poprawie ulegają również wszystkie możliwe właściwości oraz parametry. Wśród dodatków wyróżnia się głównie przeciwutleniacze. Prowadzą one do zwiększenia wytrzymałości oleju na podwyższone temperatury. W tym przypadku częste wymiany są zbędne. Domieszki myjące mają za zadanie zapobieganie tworzenia się osadów. Silnik jest więc cały czas czysty, co przekłada się na jego długotrwałą sprawność w każdych warunkach. Substancje przeciwpienne, zgodnie z ich nazwą, zabezpieczają zastosowany olej przed pienieniem się. W przeciwnym wypadku niemożliwe byłoby utrzymanie właściwych wartości ciśnienia. Silnik mógłby w takiej sytuacji ulegać częstym awariom. Aby silnik miał zapewnione odpowiednie tempo smarowania warto zastosować środek z domieszkami obniżającymi temperaturę jego płynięcia podczas obniżonej temperatury. Powierzchnia poszczególnych części jest odpowiednio zabezpieczona poprzez działanie substancji przeciwzużyciowych. 

Generalnie oleje należy wymieniać regularnie. Dotyczy to wszystkich pojazdów. Bez znaczenia jest w tym przypadku rocznik, marka, model. Ważne, by stosować substancje wskazane przez producenta. W przeciwnym wypadku można odnieść odwrotny skutek i zwiększyć ryzyko wystąpienia awarii. Współczesne środki smarne są wykonane w oparciu o wyniki szczegółowych analiz. Zajmują się tym wykwalifikowani specjaliści, którzy korzystają z nowoczesnych urządzeń i technologii. Dzięki temu możliwe staje się niwelowanie skutków zużywania się silnika.