Czym ściółkować – mata czy włóknina?

Ściółkowanie roślin to bardzo chętnie wykorzystywana praktyka. Stosuje się ją zarówno w profesjonalnych uprawach, jak i w przydomowych ogródkach. Ściółkowane rośliny znacznie lepiej się rozwijają, ponieważ mają do tego korzystniejsze warunki. Warstwa ściółki okrywająca ziemię sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby, chroni ją przed wysuszaniem oraz przed nadmiernym rozwojem chwastów, które okradają nasze rośliny z cennych składników odżywczych.

Przeznaczenie maty szkółkarskiej i agrowłókniny

mata szkółkarskaŚciółkowanie roślin może odbywać się na dwa sposoby, za pomocą naturalnych materiałów lub też syntetycznych. Do pierwszych należy okrywanie gleby korą, słomą, torfem, igliwiem lub żwirem. Drugi sposób to użycie materiałów syntetycznych w postaci agrowłókniny lub agrotkaniny. Warto jednak pamiętać, że jeden sposób nie wyklucza drugiego, ponieważ najczęściej wyłożoną na glebę włókninę okrywamy warstwą kory lub też żwirem dla lepszego efektu wizualnego. Czym różnią się od siebie te dwa materiały? Obydwa są materiałami syntetycznymi, które jednak nie zmieniają pH gleby i w żaden sposób jej nie szkodzą, są materiałami obojętnymi. Różnią się przede wszystkim grubością i strukturą, a co za tym idzie trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Agrotkanina, czyli tzw. mata szkółkarska lub ściółkująca, jest to materiał bardzo mocny. Wykorzystywany jest nie tylko w ogrodnictwie, ale także w leśnictwie, rolnictwie, a nawet w budownictwie. Mata szkółkarska, podobnie jak agrowłóknina, dostępna jest w kilku kolorach (zielonym, brązowym, czarnym i białym) i posiada stabilizator UV, który przedłuża jej żywotność. Obydwa materiały równie dobrze chronią przed rozwojem chwastów, przepuszczają wodę wraz ze stosowanymi nawozami, oraz utrzymują korzystną dla rozwoju korzeni temperaturę. Różnica miedzy jednym a drugim materiałem polega przede wszystkim na gramaturze włókien. W przypadku agrotkaniny jest ona bardzo wysoka, dlatego możemy ją rozkładać nawet na kamieniach czy żwirze, bez obaw o uszkodzenie materiału.

Zatem agrotkanina czy agrowłóknina? Obydwa materiały są równie dobre do ściółkowania roślin ozdobnych lub uprawnych, w równym stopniu przepuszczają wodę, chronią przed chwastami i wysuszeniem ziemi. Tkanina jest mocniejsza, więc bez problemu można ją obsypać nawet ostrymi kamieniami. Jest też znacznie trwalsza, ale i droższa. Włóknina natomiast, dzięki nieregularnej strukturze, lepiej sprawdzi się na skarpach i wzniesieniach, kora czy żwirek nie będą się z niej zsuwać, jak może to mieć miejsce w przypadku dość śliskiej tkaniny.