Czym jest wartość odżywcza poszczególnych potraw?

Większość produktów spożywczych nie może zawierać pełnego zakresu witamin i minerałów. Dlatego ważne jest, aby spożywać różnorodne produkty spożywcze, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na witaminy i minerały. Znając udział białek, tłuszczów i węglowodanów w zawartości kalorii, można zrozumieć, w jaki sposób produkt lub dieta odpowiada normom zdrowej diety lub wymaganiom określonej diety.

Jak rozumieć wartość energetyczną i odżywczą?

wartość odżywcza produktów spożywczych i potrawWartość energetyczna lub kaloryczna to ilość energii uwalnianej w ludzkim ciele z pożywienia podczas trawienia. Wartość energetyczna produktu jest mierzona w kilokaloriach lub kilodżulach na sto gram produktu. Są aplikacje oraz strony, na których można zobaczyć szczegółowe tabele energetyczne, w których uwzględniona jest wartość odżywcza produktów spożywczych i potraw. Kalkulatory dziennej wartości odżywczej obliczają ilość kalorii, białek, tłuszczów, węglowodanów, a także witamin i minerałów w zależności od płci, wieku, wagi i poziomu aktywności fizycznej. One również obliczają skład chemiczny potrawy oraz proponują przepis. Niewątpliwie jest to kompletny przewodnik po najzdrowszej żywności o maksymalnej zawartości witamin i minerałów. Kalkulator żywności ułatwia dostrzeżenie zalet i wad danego jedzenia i pomaga stworzyć całkowicie zbilansowaną dietę. Wartość energetyczna produktu to energia uwalniana z substancji spożywczych produktów w procesie biologicznego utleniania i wykorzystywana do zapewnienia fizjologicznych funkcji organizmu. W procesie życia człowiek zużywa energię, której ilość zależy od wieku, stanu fizjologicznego organizmu, charakteru pracy, warunków klimatycznych zamieszkania itp. Energia powstaje w wyniku utleniania węglowodanów, tłuszczów , białka i w niewielkim stopniu inne związki – kwasy zawarte w komórkach organizmu alkohol etylowy itp. Dlatego konieczne jest poznanie ilości energii zużywanej dziennie przez osobę, aby w odpowiednim czasie odnowić jej rezerwy. Energia, którą człowiek wydaje, przejawia się w postaci ciepła, dlatego ilość energii wyraża się w jednostkach termicznych.

Niezbędne substancje dostają się do organizmu wraz z pożywieniem. Są również wykorzystywane do dostarczania części składowych komórek, tkanek i narządów, do wzrostu i zwiększenia masy ciała. Dlatego żywność powinna zapewniać optymalne warunki życia i wydajności człowieka. Odpowiednia ilość wysokiej jakości pokarmu w organizmie pozwala na zorganizowanie zbilansowanej diety, W takim przypadku substancje spożywcze powinny być ze sobą w korzystnych proporcjach.