Czym jest VR?

Obraz, który został stworzony komputerowo i możliwy jest do zobaczenia za pomocą specjalnych okularów, to rzeczywistość wirtualna. “Virtual reality”, bo tak brzmi rozwinięcie skrót z języka angielskiego, jest wielce nowoczesnym i cenionym sposobem na zobrazowanie czegoś, co dotychczas trzeba było pokazywać jedynie na kartce papieru i rysować ołówkiem. VR pozwala na o wiele więcej.

Wizualizacje za pomocą technologi VR

szczegółowe wizualizacje vrDzięki okularom do wirtualnej rzeczywistości można poczuć prawdziwą immersję w grze, w którą się obecnie gra. Zakładając okulary, można zobaczyć, usłyszeć i jeszcze bardziej wczuć się w rolę gangstera lub detektywa, który sterując pilotem, wykonuje powierzone mu zadania. Dzięki VR możliwe jest poczucie wirtualnych doznań i dlatego coraz częściej posługują się tą technologią także inni specjaliści, nie tylko związani z branżą gier. Przykładowo, szczegółowe wizualizacje VR są możliwe dzięki specjalnej opasce, która przypomina bardzo grube okulary. Jest ona na tyle szczelna, że nawet obracając głowę nie widać nic poza wirtualną rzeczywistością. Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną mogą poczuć się źle po kilku minutach spędzonych w innym, bajkowym świecie. Ta technologia jest w stanie pokazać przyszłym właścicielom mieszkania czy domu, jak będzie wyglądała ich posiadłość. Pozwala to na dotarcie do najbardziej odległych zakamarków pomieszczeń i do znalezienia szczegółów, które umknęły w trakcie projektowania nieruchomości. Z pewnością, coraz więcej firmy budowlanych i architektów, będzie chciało wykorzystywać nieznaną jeszcze kilkadziesiąt lat temu wirtualną rzeczywistość. Dzięki założonym goglom można odbyć podróż po wszystkich pokojach, które nie są jeszcze pobudowane lub zobacz, w jaki sposób projektant wnętrz zaplanował wystrój pomieszczeń. Przechodząc pokoju do kuchni i dalej do łazienki, dzięki okularom VR każdy jest w stanie zobaczyć, czy to, co widzi, pasuje do jego wyobrażeń, czy może wolałby zmienić coś przed zaakceptowaniem projektu. Interaktywny świat daje duże pole do popisu, dlatego warto z niego skorzystać. Dzięki założeniu okularów każdy może wejść do wirtualnego świata, w którym jest już jego wymarzony dom lub umeblowane mieszkanie.

Jeżeli chodzi o odczuwanie świata nierzeczywistego wszystkimi zmysłami, można także pokusić się o specjalne rękawiczki lub o podróż w nieznane w specjalnej kapsule. Są to nowoczesne pomysły na urozmaicenie ulubione gry, przez co, do oglądania przyszłych nieruchomości wystarczy jedynie naoczne zobaczenie swojego przyszłego miejsca zamieszkania.