Surowiec drewniany wykorzystywany w budownictwie, gdzie służy jako drewno budowlane i konstrukcyjne. Znajduje zastosowanie w budowie dachów oraz pracach wykończeniowych do produkcji podłóg i parkietów. Z drewna robi się też meble, tarasy, schody, a także drzwi i okna. Głównym surowcem w branży drzewnej jest tarcica. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Tarcica liściasta doskonale sprawdza się w przypadku prac stolarskich i meblarskich, natomiast tarcica iglasta jest wykorzystywana do produkcji okien, drzwi i podłóg.
Zastosowania tarcicy budowlanej
Mówiąc najprościej, tarcica to produkt drzewny otrzymywany na skutek rozpiłowywania podłużnego drewna okrągłego, co w praktyce oznacza przeprowadzenie procesu przetarcia drewna piłami równolegle do podłużnej osi. Produkcja surowca tartego ma miejsce w tartakach pionowych lub taśmowych przeznaczonych do kłód. Te pierwsze stosuje się do przecierania grupowego, co zdecydowanie zwiększa wydajność w porównaniu z taśmówką, dzięki której otrzymuje się wyłącznie jedną sztukę tarcicy. Do przetarcia grupowego wykorzystuje się z góry określony sprzęg pił, tj. zestaw pił trakowych, które są odsunięte od siebie na taką odległość, aby uzyskać określoną grubość tarcicy. Po przejściu piły otrzymuje się rzaz, określający utratę większej lub mniejszej ilości przetartego materiału. Celem usprawnienia pracy tartaku kontroluje się grubość brzeszczotu i dobiera odpowiedni rodzaj narzędzi. Tarcica budowlana z Podkarpacia ma wiele zalet. W szczególności jest ceniona za swoje właściwości termiczne, które dają jej przewagę nad innymi materiałami pod kątem odporności na wysokie temperatury. Drewno wysycha i staje się mocniejsze wraz ze wzrostem temperatury. W przeciwieństwie do np. stali, która pod wpływem ciepła ulega rozszerzeniu. To sprawia, że tarcica doskonale sprawdza się na elementy konstrukcyjne czy krawędziaki, które przenoszą obciążenia z dachu na ściany domu. Najlepsze produkty z tarcicy wykorzystuje się w przemyśle meblowym i podłogowym.
Dobrą tarcicę możemy podzielić ze względu na rodzaj drewna, z jakiego jest wykonana na tarcicę dębową, brzozową, bukową, sosnową i świerkową. Każdy element, wytworzony poprzez przetarcie drewna, zanim trafi do sprzedaży musi zostać poddany jeszcze jednemu procesowi – suszeniu. Może się to odbyć w suszarce do drewna lub suszarce specjalnie przeznaczonej do suszenia tarcicy. Po tym procesie tarcica jest gotowa do sprzedaży. Aby drewniany surowiec zachował swoje właściwości i nie uległ odkształceniom powinien być odpowiednio przechowywany.