Czym jest miernik rezystancji uziemienia?

W przypadku terenów, które są wystawione na silne działanie elektryczności uziemienie jest czymś, co z całą pewnością może uchronić nasz cenny dobytek i tym samym nie dopuścić do jakichkolwiek uszkodzeń. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że burze oraz prąd piorunowy jest czymś, co może wywołać katastrofalne zniszczenia, a nawet dopuścić do ludzkiej śmierci. Dlatego uziemienie jest czymś niezwykle ważnym, a jego rezystencja może decydować o życiu albo śmierci. Niemniej jednak mogą istnieć problemy związane z dokładnymi pomiarami rezystancji – w takim przypadku nieoceniony może być miernik rezystancji uziemienia. 

Praktyczne rozwiązanie na elektryczne niebezpieczeństwa

profesjonalne mierniki rezystancji uziemieniaNa początku jednak, warto jest wspomnieć czym w ogóle jest rezystancja uziemienia. Przede wszystkim, jest rezystancja statyczna, która pojawia się między uziemieniem, a tak zwaną ziemią odniesioną, która jest dowolnym punktem na powierzchni ziemi, w którym to tak zwany potencjał nie zmienia się pod wpływem prądu elektrycznego. Wracając jednak do urządzeń jakimi są profesjonalne mierniki rezystancji uziemienia – rezystancja jest badana i określona na podstawie omów, które są domyślną jednostką rezystancji. Same mierniki rezystancji cechują się wieloma zakresami pomiaru rezystancji, z czego jeden najbardziej powszechny to pomiar wynoszący dwadzieścia omów, dwieście omów i dwa tysiące omów. Warto również wspomnieć o pomiarze napięcia ziemi, napięcia stałego oraz napięcia przemiennego, które jest możliwe do zbadania przez taki mierniki. W przypadku napięcia ziemi jedną z najpopularniejszych wartości jest pomiar do dwustu wolt. Z kolei dla prądu stałego i przemiennego jest to odpowiednio tysiąc wolt i siedemset pięćdziesiąt wolt. Poza tym, mierniki rezystancji są nieocenionym urządzeniem w zawodzie elektryka, ale i również między innymi na budowach czy też w kontekście konstrukcji piorunochronów. Wiele z mierników odnajduje swoje zastosowanie w elektrowniach różnego rodzaju, a także w trakcie budowy masywnych obiektów, przy których to właśnie piorunochrony są niezbędne. 

Jak więc możemy zobaczyć, miernik rezystancji jest przedmiotem, który jest wręcz niezbędny w zakresie badania prądu elektryczne oraz potocznie mówiąc odporności otoczenia na prąd elektryczny. Jest to urządzenie niezwykle ważne, a zarazem potrzebne, gdyż zagrożenia, który płyną z prądu elektrycznego są niezwykle niebezpieczne i często mogą prowadzić do śmierci. Dlatego też niezwykle ważnym jest odpowiednie zbadanie potencjalnych zagrożeń i zapewnienie odpowiedniej ochrony.