Czym jest homologacja?

Wielu zawodowych kierowców (i nie tylko), korzysta z taśm odblaskowych. Jeśli poruszają się po terenie Unii Europejskiej, to ważne, aby taśma, jako jeden z elementów pojazdu, posiadała odpowiednie oznaczenie homologacyjne. Czym jest homologacja i do czego służy? Wyjaśniamy!

Homologacja – o co chodzi?

taśmy odblaskowe żółte z homologacjąNajogólniej mówiąc, homologacja to pozwolenie na to, by maszyna czy pojazd (lub konkretny jego element) mogły być użytkowane. Posiadanie homologacji oznacza, że pojazd spełnia konieczne normy i wymogi do tego, by mógł poruszać się po drodze. Normy te dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa innych uczestników ruchu oraz środowiska. Dlatego brak homologacji oznacza brak pozwolenia na obecność pojazdu na drodze. Za uzyskanie homologacji odpowiedzialny jest producent danego pojazdu. Jeśli ją pozyska, nowy pojazd będzie mógł zostać włączony do ruchu oraz będzie możliwa jego produkcja seryjna. Przepis ten obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Polska, jako jej członek, ma obowiązek dopuszczać do ruchu wszelkie pojazdy przez nią uznane. W przypadku Europy oznacza to, że producenci mają ułatwione zadanie, bowiem jeśli ich produkt zostanie przyjęty przez jeden kraj unijny, wówczas od razu otrzymuje on homologację dla wszystkich pozostałych państw. Dlatego, jeśli mamy wątpliwości co do legalności użytkowania danego urządzenia w Polsce, warto zweryfikować jego użyteczność w skali unijnej. Homologacja dotyczy również poszczególnych elementów pojazdu, takich jak chociażby lampy. Posiadanie takiego dodatku do pojazdu, jakim jest taśma odblaskowa, wiąże się z tym, by miał on również odpowiednie oznaczenie homologacyjne. Jest to gwarancja, że taśma jako produkt została sprawdzona i uznana przez ekspertów oraz że spełnia normy unijne. Warto zwrócić na to uwagę. Taśmy odblaskowe żółte z homologacją (lub taśmy odblaskowe w jakimkolwiek innym kolorze) posiadają symbol E z odpowiednią cyfrą. W ofertach sklepów znaleźć możemy na przykład taśmy z oznaczeniami E4 lub E1, przy czym każda cyfra oznacza kraj, w którym nadana została homologacja. W przypadku E4 będzie to Holandia, zaś E1 oznacza Niemcy. Podobnie, jak w przypadku całego pojazdu, za homologację każdego elementu samochodu odpowiedzialny jest jego producent.

Nie bez powodu sprzedawcy taśm odblaskowych zwracają uwagę klientów na obecność homologacji. Jest to taki sam integralny element pojazdu, jak reflektor czy przyczepa. Dlatego, jeśli poruszamy się pojazdem po terenie Unii, służbowo lub prywatnie, warto zwrócić uwagę, czy taśma lub jakikolwiek inny suplement motoryzacyjny, którego używamy, został formalnie dopuszczony do ruchu drogowego.