Charakterystyka lakierowania auta

Czasami dochodzi do sytuacji, w których to jesteśmy zmuszeni przemalować nasz samochód. Niezależnie od tego czy zmieniły się nasze gusta, czy też po prostu doszło do kolizji, w której to absolutnie niezbędnym była wymiana jakiejś części karoserii, lakierowanie auta to proces skomplikowany i zarazem wymagający niesamowitej precyzji i wielkiego przygotowania. Ponadto, nie odbywa on się byle gdzie. Absolutnie niezbędnym jest odpowiednie miejsce, w którym to dojdzie do polakierowania samochodu. Jakie to miejsce i jak ostatecznie wyglądają pomieszczenia lakiernicze?

Kluczowe pomieszczenia do lakierowania

kompleksowa linia lakierniczaPrzede wszystkim, w kontekście lakierowania auta warto jest wspomnieć o tym, że istnieją fachowe „zespoły obiektów”, w których to odbywa się praktycznie cały proces lakierowania. Kompleksowa linia lakiernicza to przede wszystkim zestaw kilka specjalistycznych obiektów, w których to cały proces może przebiegać bez żadnych zarzutów od A do Z. Przede wszystkim w ich skład wchodzą między innymi kabiny lakiernicze, kabiny suszące, kabiny odparowania oraz specjalistyczne systemy transportu. Kabina lakiernicza to pierwsze i zarazem główne miejsce, w którym to dochodzi do polakierowania auta. W zależności od tego, jakie jest zlecenie to tutaj szlifuję się w wielu przypadkach auto, a następnie wraz z podkładem je się lakieruje. Takie kabiny są wyposażone w specjalistyczne systemy filtracji, które pomagają w bardzo wielu sytuacjach związanych z pyłem, który jest wszechobecny. Dodatkowo, warto jest wspomnieć o tym, że w trakcie samego lakierowania wydziela się wiele chemicznych oparów przez co odpowiednie systemy wentylacyjne są absolutnie niezbędne w kontekście kabin lakierniczych. Po nałożeniu lakieru, dany pojazd musi udać się do kabiny odparowującej, z której to drobinki wody całkowicie zostaną wyodrębnione aby nie powodowały dalszych problemów związanych przykładowo z korozją. Po wizycie w kabinie odparowania, pojazd przechodzi do kabiny suszącej, która wyposażona jest w specjalistyczne nagrzewnice oraz systemy termoobiegu, który pozwala na to aby ciepłe powietrze podróżowało swobodnie i równomiernie po całej powierzchni świeżo nałożonego lakieru, dzięki czemu możliwym będzie doprowadzenie do sytuacji, w której to wyschnie on bez żadnych problemów.

Jak więc możemy zauważyć, lakierowania auta to proces znacznie bardziej skomplikowany niż mogłoby się to normalnie wydawać. Wymaga on przede wszystkim kilku różnorodnych pomieszczeń, które są wyposażone w wiele specjalistycznych urządzeń takich jak nagrzewnice oraz systemy wentylacji i filtracji. Niemniej jednak dzięki takiej wyjątkowej obsłudze, możliwym jest uzyskanie wymarzonego lakieru na naszym aucie.