Budując dom nie zapomnijmy o prawidłowej wentylacji

Z czym kojarzy nam się najczęściej wentylacja pomieszczeń? Chyba każdemu kojarzy się z tym samym, czyli otwarciem na oścież wszystkich okien i przewietrzeniem domu lub mieszkania. Niektórzy mogą jeszcze pomyśleć o kratkach wentylacyjnych, które zamontowane są w pomieszczeniach, w których panuje największa wilgoć. Kratki montuje się najczęściej w kuchniach i łazienkach. Zarówno jedno skojarzenie jak i drugie jest prawidłowe, bo pojęcie wentylacji oznacza po prostu wymianę powietrza na świeże.

Ważny jest profesjonalny projekt i montaż wentylacji

profesjonalny montaż wentylacji poznańW ostatnim czasie na każdym kroku można zobaczyć nowo budowane domy. Bardzo wielu ludzi zdecydowało się zainwestować oszczędności swojego życia w spełnienie swoich marzeń o własnym domu jednorodzinnym. A gdy podejmuje się decyzję o budowie domu to trzeba sobie dokładnie przemyśleć wszystkie aspekty związane z jego funkcjonalnością. Pomoże w tym architekt, jeśli tylko znajdziemy kogoś bardzo kompetentnego. Jedną z kwestii, którą trzeba się bardzo mocno zainteresować jest prawidłowa wentylacja budowanego domu. Wiadomo, że zawsze będziemy mogli dom przewietrzyć właśnie poprzez otwarcie okien, ale to rozwiązanie sprawdzi się jedynie zimą. Latem otwarcie okien nic nam nie da, bo nie uzyskamy w ten sposób żadnej cyrkulacji powietrza. Właśnie dlatego, że wymiana powietrza jest tak istotna to warto po prostu zamówić jakąś firmę oferującą profesjonalny montaż wentylacji Poznań i zlecić im zaprojektowanie całej instalacji wraz z jej zamontowaniem. Obecnie najlepszym rozwiązaniem dla nowych domów jest zastosowanie rekuperacji, ale o tym trzeba pomyśleć jeszcze przed wylaniem stropu. Przewody wentylacyjne muszą być bowiem wyprowadzone z parteru do poddasza gdzie najczęściej umieszcza się rekuperator. Będąc inwestorem planującym budowę nie musimy znać się na zawiłych kwestiach związanych z wymianą powietrza. Nie obejdzie się jednak bez skorzystania z usług profesjonalnej firmy działającej w tej branży. O tą kwestię po prostu trzeba zadbać tak samo jak o ogrzewanie, wodę czy instalację elektryczną.

Jeszcze do niedawna w domach jednorodzinnych stosowano wentylację grawitacyjną. Wystarczyło zrobić kilka wypustek wentylacyjnych i doprowadzić do nich wyjście z kanałów wentylacyjnych umieszczonych najczęściej w kominach. Naturalny obieg powietrza powodował jego wymianę. Dzisiaj najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna, która działa na zasadzie rekuperacji. Zastosowanie rekuperatora pozwala uniknąć straty ciepła, które wraca do domu wraz ze świeżym powietrzem.