Własny zbiornik w ogrodzie to niepowtarzalna możliwość obserwowania natury oraz relaksu przy akompaniamencie szumu wody. To także świetna lekcja biologii dla najmłodszych i to w najbardziej przystępny dla nich sposób. Budowa oczka wodnego jest możliwa już w średniej wielkości ogrodzie. Można zatrudnić do tego profesjonalną ekipę, lub też postarać się wykonać oczko samodzielnie. Wszystko zależy od planowanej wielkości zbiornika, ponieważ jeśli będzie duży i głęboki, konieczne będzie wynajęcie ciężkiego sprzętu.
Oczko wodne – praktyczne porady
Budowa i obsługa średniej wielkości zbiornika wodnego we własnym ogrodzie nie jest wcale taka skomplikowana. Na początek warto znaleźć najbardziej korzystne miejsce na taki zbiornik. Oczka wodne nie powinny znajdować się przez większość dnia w pełnym słońcu, ponieważ spowoduje to nadmierne nagrzewanie się wody, a co za tym idzie, wysyp glonów, nad którymi trudno będzie zapanować. Jeśli zatem ilość słońca padająca na oczko wodne jest zbyt duża, trzeba będzie zaplanować zasadzenie roślin, które częściowo zacienią taflę wody. Pamiętajmy jednak, że około 30 procent tafli wody powinna pozostać niczym nieosłonięta. Pamiętajmy również, że oczka wodne umieszczone w niedalekiej odległości od drzew lub tuż pod nimi będą narażone na dużą ilość opadających do wody liści, które gnijąc spowodują mętnienie wody. Jeśli zaplanowaliśmy już gdzie powstanie nasz zbiornik wodny, trzeba wyznaczyć jego granice. Najprościej zrobić to za pomocą węża ogrodowego lub sznura, ewentualnie można użyć do tego piasku, tworząc linię obrazującą rozmiar oczka. Następnie przystępujemy do wykopu. Pamiętajmy, aby podczas wykopu zachować odpowiedni spad, tak aby napór wody nie spowodował osypywania się ziemi. Warto również zaplanować kilka półek skalnych na różnych wysokościach, gdzie będzie można posadzić rośliny wodne. Rośliny najłatwiej sadzić w specjalnych koszach lub kieszeniach z włókna kokosowego lub juty. Ułatwia to pielęgnację roślin. Dno zbiornika oczyszczamy z kamieni i grubych korzeni, a następnie wysypujemy na nie grubą na kilka centymetrów warstwę piasku. Dopiero na to wykładamy folię uszczelniającą i zalewamy oczko wodą.
Folię, która wyściela oczko trzeba odpowiednio zabezpieczyć na brzegach zbiornika. Najlepiej zrobić to za pomocą dużych kamieni i głazów układanych na zaprawie. Pamiętajmy, aby używać zaprawy bez wapna, które mogłoby zaszkodzić rybom mieszkającym w zbiorniku. Każdy zbiornik wodny powinien być oczywiście wyposażony w wydajny system filtracji i napowietrzania wody. Ruch wody w zbiorniku będzie zapobiegał rozmnażaniu się glonów.