Badanie kleszcza

 

Polacy uwielbiają przechadzać się po lasach w poszukiwaniu jagód, grzybów, czy po prostu po to, aby odpocząć na łonie natury. Niestety z roku na rok rośnie liczba kleszczy, które bytują w koronach naszych polskich drzew. Insekty te są wręcz wszechobecne i niezwykle trudno się przed nimi ochronić, ponieważ żadne preparaty nie działają na nie w stu procentach. Wbicie się w skórę tego owada nie zawsze musi jednak powodować chorobę. Najważniejsze, aby odpowiednio zareagować, kiedy taka sytuacja się zdarzy.

Wyjęcie kleszcza i poddanie go badaniu

kleszcz badanieJeśli w naszej skórze pojawi się kleszcz, ważne jest to, aby jak najszybciej go usunąć. Badania dowiodły bowiem, że szybko wyjęte insekty nie są w stanie zagrozić naszemu zdrowiu i życiu, ponieważ nie zdążą zarazić nas groźnymi chorobami. Pamiętajmy zatem, żeby po powrocie do domu z leśnej wyprawy bardzo dokładnie sprawdzić całe swoje ciało i upewnić się, że wraz z nami nie przywędrował jakiś nieproszony gość. Jeśli faktycznie zauważymy kleszcza wbitego już w skórę, nie panikujmy, tylko przygotujmy wyparzoną lub oczyszczoną spirytusem pincetę, a następnie chwyćmy nią wystające odnóże owada i szybko pociągnijmy. Istotne, abyśmy nie smarowali owada żadnymi olejami, czy też innymi substancjami, jak to kiedyś sugerowały nasze babcie. Jeśli ktoś boi się wyjąć kleszcza samodzielnie, może udać się do ośrodka zdrowia i prosić o fachową pomoc lub kupić w aptece specjalną pętelkę do pozbywania się tych insektów. Kiedy już uda nam się pozbyć naszego niespodziewanego gościa, nie myślmy od razu o jego zabiciu. Sama byłam przerażona, kiedy zobaczyłam, że w mojej skórze znajduje się kleszcz badanie jego ciała w laboratorium, pomogło mi jednak przekonać się, że nie jest on zarażony przez groźną bakterię wywołującą boreliozę. Polecam każdemu takie rozwiązanie. W ten sposób istnieje spora szansa, że oszczędzimy sporo pieniędzy i czasu. Jeśli bowiem kleszcz nie będzie chory, nie musimy poddawać się dalszym niezwykle kosztownym i czasochłonnym badaniom, które można wykonywać dopiero po dziesięciu tygodniach od niepożądanego zdarzenia, jakim było zetknięcie się z insektem.

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu miało wbitego w skórę kleszcza. Warto pamiętać, że każde tego typu zdarzenie niesie ze sobą ryzyko zachorowania na groźne choroby takie jak np. odkleszczowe zapalenie mózgu, czy borelioza. Jeśli uda nam się wyjąć insekta w całości z rany, to warto go zabezpieczyć i przekonać się, czy był zdrowy. Mamy wówczas pewność, że nie musimy sami poddawać się kosztownym i długotrwałym badaniom, wykluczającym nasze zachorowanie, na którąś z chorób przenoszonych przez insekta.