Alkoholizm – choroba XXI wieku

Uzależnienie od alkoholu w dalszym ciągu wiedzie prym wśród nałogów, z jakimi zmaga się znaczna część społeczeństwa. Jest to choroba bardzo przykra, trudna w leczeniu, wykańczająca całe rodziny. Niestety wciąż alkoholizm jest tematem tabu w społeczeństwie. Dzieje się tak dlatego, że zarówno chory, jak i jego rodzina wstydzi się zaistniałej sytuacji i niezmiernie ciężko jest się im przyznać,że ta choroba dotknęła właśnie ich.

Alkoholiku zawalcz o swoje życie

prywatne ośrodki leczenia alkoholizmuLudzka natura działa w przedziwny sposób. Patrząc na tragedię innych, zawsze myślimy, że nam się to nie przydarzy. Potrafimy się posunąć nawet do tego, że ignorujemy wyraźne sygnały ostrzegawcze, odrzucając myśl, że zaczyna dziać się coś złego. Bo przecież nas to nie dotyczy, to po prostu niemożliwe. Takie myślenie niestety pogłębia tylko problem, który wcześnie wykryty byłby jeszcze w miarę łatwy do rozwiązania. Jeśli w porę się opamiętamy i świadomie pokierujemy swoim życiem, istnieje duża szansa na to, że obejdzie się bez pomocy specjalisty. Niestety bardzo rzadko człowiek potrafi na czas odpowiednio zareagować. Zamiast tego okłamuje sam siebie, później okłamuje także rodzinę i najbliższych i robi to doskonale. W ten prosty sposób popada w jeszcze większy dołek i wtedy, mimo świadomości problemu, nie jest w stanie podjąć samodzielnej walki. Pierwszym krokiem do wyleczenia z alkoholizmu jest przyznanie się przed samym sobą, że istnieje problem. Jednak to nie wystarczy. Trzeba pozwolić sobie pomóc. Bez specjalistycznej pomocy alkoholik, mimo szczerych chęci, nie jest w stanie poradzić sobie z uzależnieniem. Same chęci niestety nie wystarczą, konieczna jest fachowa wiedza, a taką właśnie dysponują prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu, wszelkie terapie grupowe i indywidualne, oraz grupy wsparcia. Wszędzie tam znajdziemy ludzi, którzy już wielokrotnie zetknęli się z podobnym problemem, mają ogromną wiedzę oraz konkretne narzędzia do walki z chorobą. Ponadto, prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu oferują pomoc zarówno psychologów i terapeutów, jak również stałe monitorowanie stanu zdrowia uzależnionego, co ma istotne znaczenie w procesie leczenia. Jedno jest pewne, podobnie jak w innych ciężkich chorobach, tak i tu, pomoc specjalisty jest niezbędna i nie warto się oszukiwać, że jest inaczej.

Alkoholizm, choć jest chorobą wstydliwą, to wciąż chorobą, którą można z powodzeniem wyleczyć. Wystarczą chęci i zgłoszenie się po pomoc. Podobnie jak wiele innych chorób, jest to choroba, z którą trzeba zgłosić się do poradni, nie patrząc na wstyd czy zażenowanie. Na terapii spotkamy wiele osób w podobnej sytuacji, co uświadomi nam, że nie jesteśmy jedynymi ludźmi walczącymi z uzależnieniem. A z pewnością warto zawalczyć o swoje życie.