5 mitów dotyczących balustrad szklanych

Każdy inwestor budujący swój własny, jednorodzinny dom w pewnym momencie staje przed dylematem, czy wybrać sprawdzone drewniane balustrady, trwałe i bezobsługowe kute czy też sięgnąć po modne i stylowe balustrady szklane, które pięknie wyglądają, ale są otoczone wieloma krzywdzącymi mitami dotyczącymi ich użytkowania czy trwałości. Jeśli wahasz się, czy szklana balustrada jest dla ciebie, rzuć okiem na pięć najpopularniejszych mitów dotyczących barierek ze szkła.

Szklana balustrada w konserwatywnym Krakowie

balustrady szklane krakówNajwięcej obaw odnośnie montażu szklanej balustrady pojawia się odnośnie trwałości takiego rozwiązania. Inwestorzy obawiają się, że szkło to kruchy materiał budowlany, który przy byle uderzeniu rozsypie się w drobny mak. W rzeczywistości do budowy barier i balustrad wykorzystywany jest rodzaj szkła, który zniesie wiele. Dlatego nie trzeba też obawiać się wykorzystania szklanej balustrady w domu z małymi dziećmi. Nie dość, że uderzenie zabawką jest szklanej balustradzie niestraszne, to jeszcze zastosowanie specjalnej foli wewnątrz szklanej tafli pozwala na utrzymanie odłamków w jednym miejscu. Wiele osób odrzuca szklane balustrady, ponieważ uznają, że pasują jak kwiatek do kożucha. Jest to częściowo nieprawdą. Bo generalnie dobrze współgrają zarówno z drewnem, jak i kamieniem cz metalami. Jak ze wszystkim bywa, zdarza się, że zastosowane materiały wykończeniowe nie są najlepiej skomponowane. Jednak korzystając z pomocy architekta wnętrz, nie pozwoli on już na etapie rysowania planu budynku na materiały niewspółgrające. Wystarczy spacer po mieście aby przekonać się, że w budynkach, w których zostały zaadaptowane balustrady szklane kraków jest przecież miastem o historycznej zabudowie, a można w nim znaleźć perełki architektoniczne ze szkłem w roli głównej. Na własne oczy można też przekonać się, że nieprawdą jest opinia o niepraktycznym podziale przestrzeni z racji montażu szklanych balustrad. Bardzo często są one stosowane aby wizualnie powiększyć pomieszczenia za pomocą przeźroczystych tafli.

Na koniec zostaje mit dotyczący trudnego utrzymania w czystości szklanej balustrady. Aby zachować piękny połysk szkła wystarczy spryskanie preparatem do szyb i wytarcie do sucha szmatką. Nieco więcej zachodu wymagają szyby mleczne i matowe. Je trzeba czyścić za pomocą oliwki lub mydełka glicerynowego. Ale jest to trud podobny do utrzymania w czystości drzwi z tego typu szkłem i każda Pani Domu jest w stanie poradzić sobie z tego typu zadaniem. Można się pokusić nawet o stwierdzenie, że szklaną balustradę łatwiej utrzymać w czystości niż elementy kute czy drewniane.